KONZERVATIVNA STOMATOLOGIJA I ENDODONCIJA

Konzervativna stomatologija brine o opštem zdravlju usne šupljine i zuba.

Podrazumeva:
- uklanjanje kamenca
- uklanjanje karioznih lezija
- sanacija zuba kompozitnim ispunima
- sanacija zuba inlay i onlay

Endodoncija je stomatološka grana koja obuhvata lečenje korenskih kanala zuba, odnosno mekih tkiva zuba koja se sastoje od krvnih sudova i nervnih vlakana.
U našoj ordinaciji, kanali zuba se obrađuju mašinski.

zubi i četkica

Kompozitne plombe - Bele plombe

Bele plombe, poznate i kao kompozitne plombe, sastoje se od kompozitne smole koja je plastična mešavina boje zuba punjena staklom (silicijum dioksid). Rani dentalni kompoziti su bili ograničeni na prednje zube jer nisu bili dovoljno otporni da izdrže pritisak i habanje koje stvaraju zadnji zubi, međutim, poslednjih godina kompozitne bele plombe su znatno poboljšane i mogu se uspešno postaviti i na zadnje zube. Kompoziti se ne koriste samo za obnavljanje karijesa, već se koriste i za kozmetička poboljšanja osmeha promenom boje zuba ili preoblikovanjem oštećenih zuba. Većina pacijenata koji biraju kompozitne plombe to čine zbog kozmetičkih prednosti.


Napravićemo belu plombu koja je usklađena sa nijansom vaših zuba, tako da će se vaše plombe neprimetno uklopiti u vaš osmeh. Kao i sve plombe, kompoziti štite vaše zube nakon uklanjanja karijesa kako bi sprečili lomljenje preostale zubne strukture. Ove plombe takođe pomažu u sprečavanju osetljivosti koja se može pojaviti nakon uklanjanja pokvarenog dela zuba.

Prva stvar koju će vaš stomatolog uraditi je da pripremi vaš zub za plombiranje. Nakon pripreme, kompozit se postavlja u slojeve, koristeći svetlo specijalizovano za stvrdnjavanje svakog sloja. Kada je proces završen, kompozit se oblikuje tako da odgovara zubu. Zatim se polira kako bi se sprečilo mrlje i habanje.

Endodontski tretman zuba - Lecenje zuba korena kanala

Mehanički i hemijski se tretira unutrašnjost korenova zuba. Nerv ulazi u zub peko vrha korena i pruža se sredinom korenova do kruničnog dela. Mi nervu pristupamo iz kruničnog dela iglama i ulazimo u kanal da bi lečili koren kanala zuba. Postepeno se povećava širina iglica da bismo ravnali i širili kanale do odgovarajuće širine i dužine. Na svaki nacin i mehanički i hemijski delujemo na infekciju. Ona se ne može lako ukloniti iz kanala.


Naime mi lečimo samo centralne glavne kanale u korenovima a od njih kao riblja kost se siri sistem pomoćnih kanala na koje možemo delovati samo hemijski, pa se lečenje zuba najčesće odvija u više seansi. Izmedju seansi koje su obično na sedam dana u kanale se stavlja lek čija je funkcija dezinfekcija i podsticanje reparatornih procesa. Dobro lečen kanal korena zuba ne vlaži i onda se može napuniti materijalom za hermetičko zartvaranje kanala. Ovim sprečavamo prodor bakterija iz usta u kost.

Ultrazvučno uklanjanje konkrementa (kamenca) i pigmentacija

Tvrdokorne naslage kamenca mogu trajno oštetiti vaše zube. Potražite rešenje u našim ordinacijama i uz ultrazvučno uklanjanje kamenca zaštitite vaš osmeh.

Stomatologija je, zasigurno, jedna od najzastupljenijih grana medicine koja pomaže u svakodnevnom životu svakog čoveka. Neuravnotežena prehrana, loše navike, nepravilna higijena usne šupljine samo su neki od faktora koji dovode do oštećenja samih zuba. Ipak, postoje metode kojima je moguće preventivno utecati na očuvanje zdravlja zuba, a jedna od glavnih je ultrazvučno uklanjanje kamenca.

Kada je potrebno izvršiti ultrazvučno uklanjanje kamenca?
Ukoliko se ne povede dovoljno računa o njemu, zubni kamenac može dovesti do brojnih estetskih, ali i zdravstvenih problema, zbog čega je metoda ultrazvučno uklanjanje kamenca stekla veliku popularnost. Njena osnovna prednost je u tome što je to bezbolna metoda, koja će se pobrinuti za uklanjanje svih zubnih naslaga, te pogoduje svim pacijentima. Ipak, pored ovih karakteristika, ultrazvučno uklanjanje kamenca će značajno smanjiti mogućnost trajnog oštećenja zuba.
Zubni kamenac zapravo predstavlja čvrste naslage, koje se duži vremenski period nakupljaju na zubu. Nastaje tako što se zubni plak nakuplja tokom različitih perioda, a vremenom usled delovanja minerala iz pljuvačke taj plak se pretvara u zubni kamenac. To znači da svako preskakanje pranja zuba povećava rizik od nastanka kamenca.


Kako smo već rekli, ultrazvučno skidanje kamenca je bezbolno, a neki pacijenti čak ističu da im uklanjanje kamenca stvara prijatan osećaj. Ono što može stvarati privremeni osećaj 'boli' jeste u slučaju da je, zbog nataloženog kamenca, došlo do ogoljenja vrata zuba koji je najosetljiviji deo, zbog čega pacijent može doživeti kratkotrajnu bol koja brzo nestaje.
Samo ultrazvučno skidanje kamenca vrši se pomoću ultrazvučnog instrumenta, koji sa kombinacijom vode pod pritiskom i oscilacija, uklanjaju zubni kamenac, ali i dentalni plak i pigmentaciju. Aparati su apsolutno sigurni, a njihova efikasnost je gotovo stopostotna, te se primena ne preporučuje kod pacenata sa pacemakerom, male dece ili pacenata sa oralnim implantom.

Šta nakon tretmana ultrazvučno skidanje kamenca?
Posle završenog tretmana ultrazvučno uklanjanje kamenca, potrebno je još ukloniti meke naslage i izvršiti poliranje zuba. Za to se najčešće koriste meke četkice i abrazivne paste, a u novije vrijeme i metoda peskarenje zuba, nakon čega zubi postaju glatki. Kao jedina posljedica ovakvog tremana može se pojaviti blaga osetljivost zuba, ali je riječ o kratkotrajnim stanjima neprijatnih senzacija zuba. Ukoliko se takva senzacija kod pacijenta nastavi, moguće je delovati posebnim pastama za zube, čija je osnovna namena smanjenje osetljivosti zuba.

Peskiranje zuba - Airflov

Airflov je moćan tretman za higijenu zuba koji dramatično čisti i polira vaše zube koristeći kombinaciju mlaza vode, vazduha i natrijum bikarbonata.

Kako funkcioniše poliranje vazdušnim protokom?
Mlaznica vazdušnog toka sa visokim pritiskom i koncentrisanim udarom vode, vazduha i bikarbonata (obično sa ukusom limuna) na površinu vaših zuba. Protok vazduha je veoma efikasan u čišćenju zuba, a takođe će očistiti i teško dostupna mesta (uglove i pukotine), ostavljajući vam osećaj svežine. Kombinacija vazduha, vode i bikarbonata je dokazano efikasna u borbi protiv čvrstih mrlja i plaka, a vi ćete moći da odete sa mnogo čistijim zubima nego normalna poseta higijeni.

Airflov poliranje zuba je inovativna metoda čišćenja zuba koja se bavi teškim mrljama uzrokovanim svakodnevnom hranom i pićem. Airflov poliranje zuba ostavlja usta čistijim i svežijim nego ikada ranije. Poliranje zuba vazdušnim protokom će ukloniti jednostavne mrlje na zubima koje nastaju usled crvenog vina, čaja, kafe i pušenja. Protok vazduha takođe uklanja zubni plak i na taj način izbegava rast biofilma koji je plodno tlo za bakterije koje mogu biti otporne na terapiju lekovima i imuni sistem tela.


Koje su prednosti AirFlov-a?
Prvo i najvažnije, mnogo je efikasnije u čišćenju.
Proces je bezbedan i ni na koji način ne oštećuje aparat ili zube.
Mlaz ne samo da je sposoban da polira površine vaših zuba i ukloni naslage naslaga, već može doseći i do 5 mm u parodontalne džepove radi efikasnijeg čišćenja.
Korišćenje Airflov-a je takođe mnogo brže od običnih metoda uklanjanja mrlja i plaka.
Protok vazduha zapravo može pomoći u smanjenju osetljivosti vaših zuba.
To je zbog bikarbonata u mlazu, koji može ispuniti sve otvorene tubule dentina i pomoći u ponovnoj mineralizaciji zuba.

Odstranjivanje parodontonih džepova

Jedan od glavnih znakova bolesti desni je razvoj džepova ili prostora oko zuba jer desni gube svoju čvrstu vezanost za zube. Ovi prostori ili praznine se nazivaju parodontalni džepovi. Kada se razviju parodontalni džepovi, veća je verovatnoća da će desni krvariti, puštajući štetne bakterije u vaš krvotok. Ove inflamatorne bakterije tada mogu negativno uticati na opšte zdravlje, povećavajući rizik od ili pogoršavajući postojeće zdravstvene probleme.

Kada se ovaj prostor inficira onda ćete možda čuti vašeg stomatologa kako kaže da imate parodontalne džepove i bez lečenja će bakterije nastaviti da napreduju i umnožavaju se, uzrokujući veći gubitak kostiju oko zuba dok uništavaju ligamente koji drže vaše zube na mestu.

Zdrave desni imaju razmak između 1 mm i 3 mm. Razmak između tri i 5 mm ukazuje na prve znake parodontalne bolesti. Ako je jaz između pet i 7 mm, onda imate umerenu parodontalnu bolest. Razmak od 7 do 10 mm ili više ukazuje na uznapredovalu parodontalnu bolest.


Postupak odstranjivanja parodontonih džepova

Zubna sonda se ubacuje u mali prostor između desni i zuba kako bi se izmerila ukupna dubina. Ako imate zdrave desni, ova dubina će biti oko 3 mm, ali veća može ukazivati na parodontalnu bolest

Za parodontalne džepove od oko 4 do 5 mm, profesionalno čišćenje može biti sve što je potrebno zajedno sa poboljšanom oralnom higijenom kod kuće.
Teži simptomi parodontalne bolesti se često leče procedurom koja se naziva skaliranje i rendisanje, što je poboljšano profesionalno čišćenje zuba. Pored čišćenja zuba, čiste se i sve izložene površine korena zuba, pre nego što ove površine budu glatke ili rendisane, što otežava prijanjanje bakterija.
Nakon što se infekcija ukloni iz parodontalnih džepova, vaše desni će moći efikasnije da se bore protiv infekcije, a parodontalni džepovi će postati manje duboki.